You are currently viewing Czy kranówka jest OK?

Czy kranówka jest OK?

Woda – związek chemiczny o wzorze H2O (tlenek wodoru), najpopularniejszy rozpuszczalnik a przede wszystkim substancja niezbędna do życia dla wszystkich organizmów.
To najcenniejszy zasób na naszej planecie!

Skąd ta woda w naszym kranie?

Dostawcą wody jest lokalne przedsiębiorstwo wodociągowe (w miastach jest to Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji), którego zadaniem jest dbanie o odpowiednią jakość oraz ilość wody dla użytkowników.

W przyrodzie praktycznie nie występuje woda (lub nie ma jej w wystarczających ilościach) o parametrach, umożliwiających jej bezpośrednie i bezpieczne spożycie. Woda pobierana jest za pomocą ujęć wód powierzchniowych lub podziemnych. 

Następnie woda ta trafia do stacji uzdatniana, gdzie poddana jest licznym procesom oczyszczającym, dobranych w zależności od jakości wody na jej ujęciu. 
Aby woda była bezpieczna pod względem bakteriologicznym – na końcu procesu jej przygotowywania do spożycia (uzdatniania) stosowana jest dezynfekcja w zwiększonych dawkach aby zabezpieczyć także sieć wodociągową przed wtórnym zanieczyszczeniem mikrobiologicznym wody i utrzymać jej jakość na trasie przesyłu wody aż do odbiorcy.

W efekcie woda dociera do odbiorców poprzez rozległą sieć wodociągową.

Co jest w wodzie z kranu?

Woda płynąca z naszych kranów nie ma kalorii, wartości odżywczych czy witamin.

Ma za to niezwykle cenne na naszego organizmu składniki mineralne:

→ makroelementy – przede wszystkim:  wapń, magnez,

→ mikroelementy – m.in.:  żelazo, miedź, cynk.

Ich ilość jest różna – w różnych częściach Polski i waha się w przedziale 250-350mg/l. To sprawia, że woda z naszego kranu klasyfikuje się pod tym względem do grupy wód mineralnych niskozmineralizowanych.

To waśnie obecność minerałów jest odpowiedzialna za wytrącający się w procesie gotowania wody kamień. Tak naprawdę – poprzez gotowanie pozbywamy jej tych cennych składników. Warto więc pić wodę zimną, wprost z kranu. 

Oczywiście pod warunkiem, że mamy świadomość dobrego stanu instalacja od przyłącza (co leży po stronie zarządzającego budynkiem) a także nie budzi naszego niepokoju stan wody pod względem smakowo-zapachowym, a także wizualnym.

Z drugiej strony – oczywiście potrzebujemy ją zagotować, aby cieszyć się gorącą kawą i herbatą. Choć ostatnio słyszałam o wielu zaletach napoi typu „cold brew” czyli zalewanie i długie namaczania kawy i herbaty zimną wodą. Ta próba jest jeszcze przede mną.

Zabezpieczenie jakościowe wody wodociągowej

Wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa obowiązujące (październik, 2020r.) rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz. U. z  2017 r., poz. 2294).

Dokument ten określa parametry bakteriologiczne, fizykochemiczne oraz organoleptyczne dla wody, która trafia do konsumentów.

Obowiązkiem zakładu, który dostarcza wodę do naszego kranu jest spełnienie wymagań postawionych w tym dokumencie, a także dopilnowanie aby jej jakość była zachowana na całej trasie od zakładu produkcji wody do odbiorcy.

Biorąc pod uwagę zasięg i ilość odbiorców wody wodociągowej – istotna jest stała kontrola jej jakości, nie tylko w momencie wprowadzenia jej do sieci ale też: 

→ w miejscu ujmowania wody – w celu doboru parametrów jej uzdatniania,

→ w trakcie procesów uzdatniania – to jest monitoring spełniania wymaganych parametrów na poszczególnych etapach jej oczyszczania,

→ w punktach kontrolnych na sieci wodociągowej.

Badania te wykonuje laboratorium zakładu produkcji wody i publikuje na swoich stronach internetowych. Ponadto, na podstawie wspomnianego wcześniej rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. – dodatkowe kontrole jakości wody dostarczanej odbiorcom prowadzi Sanepid.

Pijesz kranówkę?

Ja i moja rodzina pijemy!

Jakość wody, która dostarczana jest do naszych punktów czerpalnych jest bezpieczna i bardzo dobrej jakości.

Zamiennie pijemy też wodę średniozmineralizowaną, bo lubimy jej smak i odczucie lekkiego bąbelkowania na podniebieniu.

A Ty pijesz kranówkę? Daj znać koniecznie!

Dodaj komentarz