Woda – związek chemiczny o wzorze H2O (tlenek wodoru), najpopularniejszy rozpuszczalnik a przede wszystkim substancja niezbędna do życia dla wszystkich organizmów.
To najcenniejszy zasób na naszej planecie!
Skąd ta woda w naszym kranie?
Dostawcą wody jest lokalne przedsiębiorstwo wodociągowe (w miastach jest to Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji), którego zadaniem jest dbanie o odpowiednią jakość oraz ilość wody dla użytkowników.
W przyrodzie praktycznie nie występuje woda (lub nie ma jej w wystarczających ilościach) o parametrach, umożliwiających jej bezpośrednie i bezpieczne spożycie. Woda pobierana jest za pomocą ujęć wód powierzchniowych lub podziemnych.
Następnie woda ta trafia do stacji uzdatniana, gdzie poddana jest licznym procesom oczyszczającym, dobranych w zależności od jakości wody na jej ujęciu.
Aby woda była bezpieczna pod względem bakteriologicznym – na końcu procesu jej przygotowywania do spożycia (uzdatniania) stosowana jest dezynfekcja w zwiększonych dawkach aby zabezpieczyć także sieć wodociągową przed wtórnym zanieczyszczeniem mikrobiologicznym wody i utrzymać jej jakość na trasie przesyłu wody aż do odbiorcy.
W efekcie woda dociera do odbiorców poprzez rozległą sieć wodociągową.
Co jest w wodzie z kranu?
Woda płynąca z naszych kranów nie ma kalorii, wartości odżywczych czy witamin.
Ma za to niezwykle cenne na naszego organizmu składniki mineralne:
→ makroelementy – przede wszystkim: wapń, magnez,
→ mikroelementy – m.in.: żelazo, miedź, cynk.
Ich ilość jest różna – w różnych częściach Polski i waha się w przedziale 250-350mg/l. To sprawia, że woda z naszego kranu klasyfikuje się pod tym względem do grupy wód mineralnych niskozmineralizowanych.
To waśnie obecność minerałów jest odpowiedzialna za wytrącający się w procesie gotowania wody kamień. Tak naprawdę – poprzez gotowanie pozbywamy jej tych cennych składników. Warto więc pić wodę zimną, wprost z kranu.
Oczywiście pod warunkiem, że mamy świadomość dobrego stanu instalacja od przyłącza (co leży po stronie zarządzającego budynkiem) a także nie budzi naszego niepokoju stan wody pod względem smakowo-zapachowym, a także wizualnym.
Z drugiej strony – oczywiście potrzebujemy ją zagotować, aby cieszyć się gorącą kawą i herbatą. Choć ostatnio słyszałam o wielu zaletach napoi typu „cold brew” czyli zalewanie i długie namaczania kawy i herbaty zimną wodą. Ta próba jest jeszcze przede mną.
Zabezpieczenie jakościowe wody wodociągowej
Wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa obowiązujące (październik, 2020r.) rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294).
Dokument ten określa parametry bakteriologiczne, fizykochemiczne oraz organoleptyczne dla wody, która trafia do konsumentów.
Obowiązkiem zakładu, który dostarcza wodę do naszego kranu jest spełnienie wymagań postawionych w tym dokumencie, a także dopilnowanie aby jej jakość była zachowana na całej trasie od zakładu produkcji wody do odbiorcy.
Biorąc pod uwagę zasięg i ilość odbiorców wody wodociągowej – istotna jest stała kontrola jej jakości, nie tylko w momencie wprowadzenia jej do sieci ale też:
→ w miejscu ujmowania wody – w celu doboru parametrów jej uzdatniania,
→ w trakcie procesów uzdatniania – to jest monitoring spełniania wymaganych parametrów na poszczególnych etapach jej oczyszczania,
→ w punktach kontrolnych na sieci wodociągowej.
Badania te wykonuje laboratorium zakładu produkcji wody i publikuje na swoich stronach internetowych. Ponadto, na podstawie wspomnianego wcześniej rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. – dodatkowe kontrole jakości wody dostarczanej odbiorcom prowadzi Sanepid.
Pijesz kranówkę?
Ja i moja rodzina pijemy!
Jakość wody, która dostarczana jest do naszych punktów czerpalnych jest bezpieczna i bardzo dobrej jakości.
Zamiennie pijemy też wodę średniozmineralizowaną, bo lubimy jej smak i odczucie lekkiego bąbelkowania na podniebieniu.
A Ty pijesz kranówkę? Daj znać koniecznie!