You are currently viewing Oblicza wody

Oblicza wody

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) przypada na dzień 22 marca. Obchody tego święta zapoczątkowano w 1992 roku z inicjatywy ONZ, aby zwrócić uwagę świata na fakt braku dostępu do czystej wody pitnej przez nawet 2 miliardy ludzi na świecie oraz konieczność zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi.

Pisząc ten artykuł chciałabym zwrócić uwagę na mnogość potrzeb, jakie woda nam zaspokaja.

Nawadnianie naszego organizmu

To najczęstsze skojarzenie, gdy myślimy o wodzie. Nasze ciało składa się w około 60% z wody i to ona jest nośnikiem składników odżywczych po całym naszym ciele. Bez dostępu do wody człowiek jest w stanie przeżyć zaledwie kilka dni.

Woda w powietrzu

Jej obecność w postaci pary wodnej – o czym mówi nam wilgotność – pomaga nam w oddychaniu oraz reguluje temperaturę naszego ciała. Należy też do głównych wskaźników pogody i klimatu – dzięki stopniu wilgotności przewidujemy m.in. występowanie opadów.

Woda na potrzeby bytowo-gospodarcze

W domu wody używamy na wiele sposobów, a o wielkości jej zużycia przypomina nam co miesięczny rachunek od jej dostawcy. Używamy jej do higieny (mycia się, korzystania z toalety), a także do gotowania (każdy posiłek w jakimś stopniu składa się z wody) i utrzymania porządku (większość prac związanych ze sprzątaniem wymaga spłukania mytych powierzchni bieżącą wodą).

Woda w produkcji

Do wykonania każdego przedmiotu, w procesie jego produkcji używana jest woda. O tym mówi nam ślad wodny. Dla przykładu – podaję orientacyjną ilośc wody do wyprodukowania:

  • 1kg czekolady – 17 000 litrów,
  • 1kg ryżu – 2 500 litrów,
  • 1 szt. jeansów – 8 000 litrów,
  • 1 szt. smartfona – 900 litrów.

Tak, nawet produkty nie mające w swoim składzie wody – potrzebują jej użycia w procesie produkcji.

Podlewanie roślin

Rośliny do życia także potrzebują wody, te w domu i w ogrodzie – tak, aby mogły oddać nam swoje plony, aby oczyścić powietrze, którym oddychamy i dać nam upragniony cień w lecie. A do tego cieszą oko człowieka – bo kolor zielony wyraźnie działa kojąco.

Odpoczynek

Gdy planujemy wypoczynek, czy to aktywny czy też bierny – to najczęściej nad wodą (nad morzem, jeziorem czy rzeką). Szum wody działa uspakajająco, jest wiele sposobów na spędzanie czasu nad wodą (w tym opalanie i możliwość ochłodzenia się w wodzie), a także zachody słońca prezentują się tu wyjątkowo. Spotkałam się też z opnią, że tylko nad morzem gofry smakują wyjątkowo dobrze!

Sporty wodne

Uprawiane są w zbiornikach zamkniętych (baseny) i otwartych (oceany, morza, jeziora czy rzeki) – w wodzie, pod wodą lub na jej powierzchni.  Wodnych dyscyplin jest wiele – m.in.: pływanie (w tym spektakularne pływanie synchroniczne), skoki do wody, aqua aerobik, nurkowanie, kajakarstwo wioślarstwo, surfing czy wędkarstwo… długo można wymienić je wszystkie.

Transport i podróże

Gdy kupujesz produkty importowane – najpewniej przypłynęły one statkami towarowymi z odległych krajów. Wiele towarów (m.in. węgiel kamienny i brunatny) transportowanych jest (choć w coraz mniejszym stopniu) żeglugą śródlądową – czyli siecią rzek (dróg wodnych).

Natomiast gdy Ty sam wybierasz się w podróż – możesz płynąć statkiem wycieczkowym, jachtem, promem na drugi brzeg rzeki lub pobliską wyspę a możesz też wyruszyć w rejs oceaniczny.

Oblicza wody

Woda – jedno krótkie słowo a tak wiele znaczeń. Czy na co dzień zdajesz sobie sprawę jak wiele człowiek zawdzięcza wodzie? 

Zatrzymaj się dziś właśnie i pomyśl, jak ty możesz zadbać o wodę.

Serdecznie zapraszam do odwiedzania mojego wodnego bloga i czerpania… inspiracji!

Dodaj komentarz