You are currently viewing Kraj, który walczy z morzem o ziemię

Kraj, który walczy z morzem o ziemię

Mowa tu o Królestwie Niderlandów – czyli kraju, w którym ze względu na swoje położenie względem morza – trwa nieustanna batalia pomiędzy człowiekiem a morzem właśnie, o każdy skrawek suchej powierzchni ziemi.

Kraj ten kojarzony jest często z wiatrakami, tulipanami i chodakami (klompen). Ja jednak opiszę to miejsce z punktu widzenia hydrologa, bo bez wątpienia to kraj, który króluje w ilości urządzeń regulujących warunki gruntowo-wodne.

Geograficznie

Niderlandy to państwo leżące w zachodniej części Europy, nad Morzem Północnym. Powierzchnia kraju to nieco ponad 41,5 tys. km2, co wynosi jedynie 1/8 wielkości powierzchni Polski.

Linia brzegowa nieustannie zmienia się, jest nieregularna i poszarpana, zwłaszcza przy ujściu rzek. Posiada liczne, głęboko wchodzące w ląd zatoki oraz wyspy, z których część posiada już stałe połączenie z lądem.

Kraj leży w dorzeczu: Renu, Mozy i Skaldy. Posiada liczne jeziora, kanały, mniejsze rzeki  i zbiorniki wodne, których przebieg został naznaczony ręką człowieka. Każde miasto poprzecinane jest licznymi kanałami, które stanowią tu naturalny krajobraz.

Niderlandy czyli „niski kraj”

Królestwo Niderlandów jest krajem nizinnym. Średnia wysokość to 10 m n.p.m., a w 25% powierzchnia tego kraju położona jest w depresji, czyli poniżej poziomu morza. Najniżej położony teren znajduje się 6,7m p.p.m, a najwyższe wzniesienie kraju to góra Vaalserberg mająca (aż) ok. 330m n.p.m. Ciekawostką jest to, że od 1960 roku, dzięki intensywnym działaniom związanym z osuszaniem terenów, w ramach tzw. Planu Delta – kraj ten zyskał aż 8 tys. kmpowierzchni lądu.

Bóg stworzył świat, ale nie Niderlandy

To powiedzenie, które z dumą głosi każdy z ponad 17 milionów mieszkańców tego kraju.

To kraj, który aby istnieć podejmuje nieustanne działania związane z regulacją warunków gruntowo-wodnych, poprzez osuszanie terenów. Działania związane z budową polderów były realizowane już od wieków, a tysiące powstałych w XV wieku wiatraków służyło właśnie do przepompowywania wody. Wiatraki te są dziś jedynie atrakcją turystyczną.

Liczne poldery i obwałowania chronią nabrzeże, tamy i groble trzymają w ryzach zbiorniki wodne, a kanały i śluzy to naturalny widok na każdym kroku.

Ciekawostką są miejscowości Vinkeveen i Achterbos (zerknijcie na googlemaps), gdzie domy zbudowane są na cienkich paskach lądu, których szerokość mieści jedynie jeden budynek, kolejne budowane są jeden za drugim a komunikacja tu odbywa się łodziami.

Woda jest tu dosłownie wszędzie, a działania z nią związane są realizowane przez architektów krajobrazu oraz inżynierów z poszanowaniem dla siły żywiołu jakim ona jest.

Podziękowanie

Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie Weronika, autorka tych pięknych zdjęć. Za ich użycie i możliwość zobrazowania bogactw Królestwa Niderlandów w zasoby wodne – niniejszym pięknie dziękuję.

Mam nadzieję, że dzięki tej wiedzy zgodzicie się, że to Morze Północne leży przy Królestwie Niderlandów a nie odwrotnie, jak to się geograficznie poprawnie określa.

Jeśli te treści są wartościowe dla Ciebie, zapraszam do odwiedzania mojego bloga!

Dodaj komentarz