Ślad wodny to całkowite użycie wody przez człowieka.
I nie mam na myśli to co zużywamy aby zaspokoić pragnienie, skorzystać z toalety, umyć się czy ugotować zupę. To co wymieniłam – to bezpośrednio wykorzystywana przez nas woda, za którą płacimy naszemu dostawcy wody wodociągowej lub gdy kupujemy wodę butelkową.
Czy wiesz, że to bezpośrednie zużycie wody przez każdego z nas to tylko około 3% całkowitego śladu wodnego, który pozostawiamy?
Ślad wodny to też woda, z której korzystamy pośrednio!
Wyprodukowanie każdego przedmiotu którym się otaczamy – w procesie produkcji wymaga użycia wody. Wszystko co kupujemy, używamy, co ubieramy i co jemy – aby mogło powstać użyta została woda i to nie mała jej ilość.
W przypadku produkcji żywności jest to woda wykorzystywana do nawadniania roślin, pojenia zwierząt – i jest to oczywiste. Zapominamy jednak czasem, że aby powstało ubranie lub inny element garderoby wykorzystywana jest woda do produkcji włókien lub skór a także do farbowania tkanin. Natomiast aby wyprodukować książkę woda wykorzystywana jest m.in. w procesach produkcji masy celulozowej a potem nadruku.
Ślad wodny mierzony jest odrębnie dla procesu produkcji danego wyrobu, a przykładową przybliżoną ilość wody zużywanej na dany produkt przedstawia grafika.
Elementy śladu wodnego
To zasoby wchodzące w skład śladu wodnego, które uszeregowano kolorystycznie:
Zielony ślad wodny – to ilość wody z opadów atmosferycznych, która magazynowana jest w wierzchniej warstwie gleby i w roślinach, wykorzystanych jako żywność czy tez w procesach produkcji.
Niebieski ślad wodny – to ilość wody powierzchniowej lub podziemnej, pozyskiwana na cele produkcji dóbr.
Szary ślad wodny – mówi o stopniu zanieczyszczenia wody w procesach produkcji, to ilość wody jaka jest potrzebna aby doprowadzić wodę zanieczyszczoną (ścieki) do standardów wymaganych normami.
Oczywiście zużycie wody do produkcji nie oznacza, że cała woda w procesie tym przepada bezpowrotnie. Producenci dążą (a przynajmniej Ci, którzy działają w myśl zrównoważonego podejścia do środowiska) do maksymalizacji obiegu wody w produkcji i gdy jest to możliwe – ponownego jej wykorzystania. Pobierana na cele produkcyjne woda – po użyciu a następnie oczyszczeniu – oddawana jest do odbiornika (np. rzeki), niemniej część wody tworzy docelowy produkt lub wyparowuje – a co za tym idzie – pobór wody nie zawsze można uznać za równy jej zwrotowi do obiegu.
Mój ślad wodny
Każdy z nas może wyliczyć – w przybliżeniu – ślad wodny jaki pozostawia. Zostawiam tu link do kalkulatora dostępnego na stronie międzynarodowej organizacji waterfootprint.org 💧 tutaj 💧
Ślad wodny może być policzony także w obrębie miasta lub kraju – jako sumaryczne zużycie wody w procesach produkcji wszystkich dóbr, niezbędnych do zaspokojenia potrzeb mieszkańców, w tym też produktów eksportowanych spoza kraju.
Jak zmniejszyć swój ślad wodny?
Przede wszystkim poprzez świadome korzystanie z wody, na co dzień, w swoim domu czy w pracy, ale też poprzez szereg działań – np.:
💧 zbieranie deszczówki i wykorzystywanie jej (zamiast wody wodociągowej) do podlewania roślin w swoim ogrodzie, tarasie – w porze bezdeszczowej;
💧 gdy to możliwe – korzystanie z artykułów o niskim śladzie wodnym;
💧 robienie zakupów spożywczych w oparciu o listę i plan posiłków – aby uniknąć wyrzucania produktów spożywczych;
💧 kupowanie produktów z rozmysłem, a gdy coś już dla nas staje się niepotrzebne (np. ubranka po dzieciach czy zabawki) – dawanie przedmiotom nowego życia;
💧 zawsze gdy to możliwe korzystanie z własnego roweru lub transportu publicznego.
Jak Ty zmniejszasz swój ślad wodny?
Podobał Ci się ten artykuł? Zapraszam do odwiedzania mojego wodnego bloga.
Pingback: Oblicza wody – jestes woda